36. ročník 2022/23

Seriál na pokračování je zaměřen na kvantovou chemii, jeho autorem je Mikuláš Matoušek.

Podzimní soustředění

Podzimní soustředění 36. ročníku FYKOSu se konalo od 24. 9. do 2. 10. 2022 na Chatě Zvonice v Kořenově. Celkem 40 účastníků dostalo pozvánku na Cestu kolem světa za 8 dní, která začínala na kořenovském letišti. Po odletu z druhé destinace, kterou byl Egypt, se však cestující neplánovaně ocitli ve Fykoreji, kde byli vydáni na pospas nemilosrdnému režimu uznávajícímu pouze oddanost Vůdci a přísnou kázeň. Během své cesty navštívili velbloudí dostihy, zúčastnili se fykorejské dražby, přecházeli tajně v noci hranici a mnoho dalšího. Hlavní organizátorkou soustředění byla Veronika Hendrychová.

Stránka o akci

Fyzikální Náboj

Letošní osmý ročník Fyzikálního Náboje se uskutečnil 4. listopadu 2022 a byl organizován slovenským FKS a FYKOSem. Fyzikální Náboj se po minulém rocu vrátil opět do prezenční formy. V České republice se soutěžilo v Praze, kde soutěž koordinoval Šimon Pajger. a v Ostravě, kde ji vedl Daniel Dupkala. Celkově soutěžilo 85 týmů.

Den s experimentální fyzikou

7. listopadu 2022 proběhl již 28. ročník DSEFu. Celkem 99 účastníků si vyslechlo ranní přednášku Fotosyntéza jako inspirace pro nové způsoby využití sluneční energie, již vedl doc. RNDr. Jakub Pšenčík, Ph.D. Dopolední exkurze se konaly na půdě MFF UK v Troji a odpolední tradičně zavítaly na další vědecká pracoviště v Praze a okolí. Akci vedl Patrik Kašpárek.

Stránka DSEFu

Fyziklání Online

Letošní dvanáctý ročník internetové soutěže Fyziklání Online se konal ve středu 23. listopadu 2022. Tentokrát se soutěže zúčastnilo rekordních 3 766 účastníků z 59 zemí světa tvořících 904 týmů. Akci vedla Kateřina Charvátová.

Stránky Fyziklání Online

Fyziklání

Letošní, již 17. ročník Fyziklání proběhl znovu na výstavišti PVA Expo Praha, kde se střetlo celkem 1167 účastníků ve 251 týmech z 21 zemí světa. Soutěž proběhla v pátek 11. února 2023 a v průběhu celého týdne se konal doprovodný program zahrnující mimo jiné exkurze, přednášky, panelovou diskusi s vědci, raut či Večer národů. Akci vedl Vojtěch David.

Stránky Fyziklání

Expedice do Asie

V Česku a na Slovensku už je mezi středoškoláky a jejich učiteli FYKOS dobře známý. Stále však je mnoho nadšenců do fyziky, kteří o našich akcích otevřených pro všechny anglicky mluvící účastníky (jako je Fyziklání Online, Fyziklání nebo Korespondenční seminář) nevědí. Díky podpoře našeho partnera ESPR (European Summer Program on Rationality) jsme dostali možnost vyjet do několika zemí v Asii a šířit povědomí o FYKOSu - aby se vícero zájemců mohlo zapojit do našich akcí. Během března a dubna 2023 tak několik organizátorů FYKOSu procestovalo různé země v jihovýchodní Asii, konkrétně Vietnam, Singapur, Indii a Nepál. V galerii si můžete prohlédnout výběr fotek ze všech destinací.

Více informací

Jarní soustředění

Jarní soustředění 36. ročníku FYKOSu se konalo od 22. 4. do 30. 4. 2023 v Penzionu Sport ve Frýdštejně. Děj soustředění byl inspirován hrou Star Realms. Celkem 40 účastníků dostalo pozvánku na výběrové řízení vesmírné agentury FASA. Společně pak objevovali vesmír a když už byl prozkoumán, snažili se na tom co nejvíce zbohatnout. To se samozřejmě neobešlo bez bojů, během kterých povstaly různé vesmírné říše. Nakonec bylo třeba odrazit invazi mimozemských blobů, což ale účastníci úspěšně zvládli a tak lidstvo přežilo. Hlavní organizátor soustředění byl Šimon Pajger.

Stránka o akci

Experimentální stáže

Během letošního ročníku byli nejlepší řešitelé experimentálních úlohu FYKOSu poprvé odměněni možností účastnit se letní vědecké stáže a vést svůj vlastní projekt na některém z výzkumných pracovišť Matematicko-fyzikální fakulty. Stáží se zúčastnili Radovan Lev s projektem Deterministické, přesto nepředpověditelné, jež vedl Mgr. Hynek Bednář, Ph. D., Tereza Hochmanová s projektem Staň se kvantovou fyzičkou pevných látek, jež vedl RNDr. Petr Čermák, Ph.D., Jan Strnad s projektem Radiální vývoj parametrů slunečního větru, jež vedl doc. RNDr. František Němec, Ph.D., a Linda Tománková s projektem Generace superkontinua ve fotonickém vlákně a jeho využití v ultrarychlé spektroskopii, jež vedl RNDr. Pavel Malý, Ph.D. Stáže vymyslel a koordinoval Tomáš Červeň.

Stránka o akci
Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací

Pořadatelé a partneři

Pořadatel

Pořadatel MSMT_logotyp_text_cz

Generální partner

Partner

Partner

Mediální partner


Created with <love/> by ©FYKOS – webmaster@fykos.cz