Soustředění FYKOSu

Organizátoři FYKOSu pořádají dvakrát do roka, na jaře a na podzim, tradiční soustředění. Tato týdenní akce je určena pro alespoň 30 nejlepších řešitelů (část vybereme z každé kategorie podle pořadí, část podle celkového bodového zisku) a probíhá v nějakém krásném koutu naší vlasti. Sami se níže můžete podívat, kam jsme v minulosti zavítali. Účastníci soustředění prožijí několik dní plných zajímavých přednášek z fyziky a matematiky. A aby intelektuální zátěž v režii studentů, organizátorů FYKOSu, nebyla příliš vysoká, odpočinou si všichni (řešitelé i organizátoři) při hrách, sportu a soutěžích. Odborná náplň soustředění není čistě teoretická, účastníci si „osahají“ i opravdové fyzikální experimenty.

Na podzimní soustředění vybíráme řešitele podle výsledkové listiny z 4. až 6. série minulého školního roku (kromě řešitelů z kategorie čtvrtých ročníků) a taktéž některé řešitele první série stávajícího roku, pokud poslali svá řešení před stanoveným dřívějším deadlinem. Na jarní se dostanou ti nejlepší podle aktuálního pořadí po třetí sérii daného ročníku.

Soustředění je výjimečnou možností, jak strávit týden s kamarády, kteří podobně smýšlí o fyzice i o životě, týden plný řešení fyzikálních problémů, atraktivních přednášek, napínavých her, sportu a spousty další zábavy namísto „suché“ školy. Jsou to právě soustředění, na která účastníci i organizátoři po letech vzpomínají.

Většinu ceny za soustředění se snažíme hradit z prostředků FYKOSu, zbytkovou částku si hradí účastníci. Současný způsob výpočtu ceny najdete na zvláštní stránce.

Jedlová - jarní soustředění 2024

Dolní Dvůr - podzimní soustředění 2023

Frýdštejn - jarní soustředění 2023

Jarní soustředění 36. ročníku FYKOSu se konalo od 22. 4. do 30. 4. 2023 v Penzionu Sport ve Frýdštejně. Děj soustředění byl inspirován hrou Star Realms. Celkem 40 účastníků dostalo pozvánku na výběrové řízení vesmírné agentury FASA. Společně pak objevovali vesmír a když už byl prozkoumán, snažili se na tom co nejvíce zbohatnout. To se samozřejmě neobešlo bez bojů, během kterých povstaly různé vesmírné říše. Nakonec bylo třeba odrazit invazi mimozemských blobů, což ale účastníci úspěšně zvládli a tak lidstvo přežilo.

Stránka o akci

Kořenov - podzimní soustředění 2022

Podzimní soustředění 36. ročníku FYKOSu se konalo od 24. 9. do 2. 10. 2022 na Chatě Zvonice v Kořenově. Celkem 40 účastníků dostalo pozvánku na Cestu kolem světa za 8 dní, která začínala na kořenovském letišti. Po odletu z druhé destinace, kterou byl Egypt, se však cestující neplánovaně ocitli ve Fykoreji, kde byli vydáni na pospas nemilosrdnému režimu uznávajícímu pouze oddanost Vůdci a přísnou kázeň. Během své cesty navštívili velbloudí dostihy, zúčastnili se fykorejské dražby, přecházeli tajně v noci hranici a mnoho dalšího.

Stránka o akci

Hejnice - jarní soustředění 2022

Od 23. dubna do 1. května 2022 se konalo jarní FYKOSí soustředění, tentokrát v obci Hejnice na severu Čech. Účastníci se přenesli do raných časů světa Pána prstenů, aby zjistili, jak to bylo se Sauronem a jeho společníky, a rozhodli se, zda s ním spojí své síly nebo se nenechají zlákat.

Stránka o akci

Dolní Dvůr - podzimní soustředění 2021

Od 25. 9. do 3. 10. 2021 se po roce opět konalo podzimní soustředění FYKOSu v malebné horské vesnici Dolní Dvůr v Krkonoších. Z 37 účastníků se stali občané svobodného státu Panemu, kteří přijeli do kapitolu k prvním svobodným volbám. Nově zavedený demokratický systém se však krátce po volbách opět zvrhnul v totalitu, a aby byly potlačeny nepokoje, kapitol vyhlásil další ročník Hladových her!

Stránka o akci

Sedloňov - jarní soustředění 2021

Jarní soustředění bylo z důvodu pandemie zrušeno.

Stránka o akci

Kořenov - podzimní soustředění 2020

Podzimní soustředění se v 34. ročníku konalo v Kořenově, v horské chatě Zvonice, v týdnu od soboty 26. 9. do neděle 4.10. Skupina 29 nevolníků se ocitla v nelítostném středověku, kde sloužili svým pánům, vydali na křížáckou výpravu do Jeruzaléma a po celou dobu je ohrožoval mor. Nakonec však za své služby získali vytouženou slobodu.

Stránka o akci

Sedloňov - jarní soustředění 2020

Soustředění bylo kvůli pandemii nemoci COVID-19 zrušené.

Stránka o akci

Jedlová, Lužické hory - podzimní soustředění 2019

Podzimní soustředění 33. ročníku se konalo v Jedlové v Lužických Horách v týdnu od soboty 21. 9. do neděle 29. 9. Program byl opět plný zajímavých přednášek nejen z fyziky, her a společenských akcí. Skupina 39 odhodlaných mimoňů se snažila najít svého pána zla, kterému by mohly sloužit. Bohužel, jak to už bývá, není problém si pána najít, ale udržet si ho…

Stránka o akci

Domašov nad Bystřicí - jarní soustředění 2019

Od 4. do 12. 5. proběhlo v Domašově nad Bystřicí týdenní soustředění s 29 nejlepšími řešiteli za první pololetí. Tentokrát jsme jako přistěhovalci přijeli do USA, kde jsme pod vládou čtyř velkých mafiánských rodin Pescilenza, Cartesia, Mortiolli a Guerrero dělali špinavou práci. Na programu byla spousta fyzikálních přednášek, výlet, stavba mostů a další hry.

Stránka o akci

Karlovice - podzimní soustředění 2018

Účastníci byli pozváni jako noví poslíčci do zásilkové společnosti Fykorama. Hned v úvodu se však dozvěděli, že již byli vyhozeni a jejich posledním úkolem je doručit balíček do minulosti. Naneštěstí se během přesunu porouchal stroj času, a tak se celá skupina probudila 21. 8. 1968 do zmatku během okupace. Kvůli nedostatku surovin v normalizačním Československu nemohli stroj opravit, a tak se rozhodli získat povolení pro cestu do Jugoslávie. Kvůli byrokratickým obtížím se to však nepodařilo, proto se skupina rozhodla využít služeb převaděčů a pokusila se překonat hranice v potají v noci. Tento pokus byl však odhalen a skupina strávila nejprve noc výslechy STB, a poté byla odsouzena k práci v Jáchymovských uranových dolech. Otamtud se jim podařilo uniknout a rozpoutat Sametovou revoluci. Díky otevření hranic se dostali na západ pro potřebný materiál k opravě stroje času a bezpečně se vrátili zpět do budoucnosti.

Stránka o akci

Záseka - Radostín nad Oslavou - jarní soustředění 2018

K výcviku ve středisku Záseka bylo pozváno 28 nových rekrutů, aby se z nich stali agenti tajné služby Agentura FYKOS. V průběhu výcviku se například naučili plížit v noci střeženou oblastí, či znovu skládat již skartovaný dokument. Výcvik byl ale nečekaně přerušen zprávou, že na ústředí AF7 byl spáchán útok a oni jsou nyní jediní přeživší členové Agentury. Záhy se jim podařilo vypátrat, že byl útok veden z okolí Ria de Janeira, kde shodou okolností probíhala vědecká konference. Kufr s vědeckými výsledky ale odletěl do jiné destinace, rekruti tedy museli v rámci experimentálního odpoledne v improvizovaných podmínkách získat výsledky nové. Na konferenci narazili na stopu, jež je přes Marshallovy ostrovy a kasino v Macau zavedla až k hledaným teroristům. Ti ale rekruty dostali do léčky a postavili je před volbu – buď se všichni rekruti obětují, nebo zamoří celé město biologickou zbraní. Poté, co všichni rekruti rozkousli svoji kyanidovou kapsli, vešel do místnosti šéf výcviku a rekrutům pogratuloval k zdárně složené finální zkoušce. AF7 se tak úspěšně rozrostla o nové agenty.

Stránka o akci

Zelená Lhota - podzimní soustředění 2017

Jaké je vaše nejtajnější, nejniternější přání? Co kdybychom vám řekli, že v okolí bývalé jaderné elektrárny, ve středu tzv. Zóny, žije entita, která je dokáže plnit? Je ale potřeba se k ní nejprve dostat, což bude obtížný úkol, nikdo živý ji totiž nikdy neviděl. Přesně o to se pokusila parta 28 dobrodruhů. Museli se vypořádat s každodenními strastmi života v Zóně, jako vůbec získat povolení k pobytu nebo opatřit si svého mutanta jako domácího mazlíčka. Při hledání středu Zóny málem naletěli na léčku vědců, kteří je pouze chtěli využít ke svým vlastním plánům, jednou je setkání s frakcí povstalců dokonce stálo život. Ti nejvytrvalejší se ale přeci jen nakonec do středu Zóny dostali. A co si přáli? To ví jen oni a Zóna…

Stránka o akci

Domašov nad Bystřicí - jarní soustředění 2017

Do školy Čar a kouzel v Bradavicích bylo přijato na 30 nových prváků. Co by to ovšem bylo za školní rok v Bradavicích, kdyby nenastaly nějaké problémy. Hned první den někdo ukradl polovinu mocné bezové hůlky. A tak se na popud ředitelky McGonagallové rozběhlo pátrání po ztracené druhé polovině hůlky, aby i ona nepadla do nesprávných rukou. Navíc zmizel profesor obrany proti černé magii Schemeek a po chodbách se začaly objevovat hrůzostrašné nápisy s podpisem Gumídek Sebermech. Po několika nebezpečných výpravách se studentům opravdu podařilo druhou polovinu bezové hůlky najít a předat McGonagallové. Ukázalo se ale, že ředitelka je ve skutečnosti ztracený profesor, který se přeměnil do její podoby pomocí mnoholičného lektvaru, a skutečná McGonagallová je už několik dní zavřená v krabici. Schemeekovi se tedy podařilo získat obě půlky hůlky a s nimi velkou moc. Studentům se však podařilo společnými silami Schemeeka Umbridge, alias Gumídka Sebermecha, lapit a ukončit jeho řádění.

Stránka o akci

Záseka - Radostín nad Oslavou - podzimní soustředění 2016

Do korporátní firmy FYKOS Entertainment bylo přijato 26 zaměstnanců na pozice Senior programátorů, Junior programátorů, sekretářek, stážistů a uklízeček. Firma disponovala programem pro osobnostní rozvoj zaměstnanců s možností karierního růstu a sestupu. Snahou zaměstnanců bylo například vytváření reklamních banerů, odpis rozbité techniky, odhalování příčin poškozeného záznamu z kamer, průmyslová špionáž, zachraňování skartovaných informací, likvidace nehody po jaderném výbuchu apod. Na konci byla sice firma vyšším vedením vytunelována a všichni zaměstnanci byli propuštěni, nicméně byla pro ně alespoň uspořádána závěrečná party s koupáním v bazénu.

Stránka o akci

Lomy - okres Tachov - jarní soustředění 2016

29 civilistů z různých koutů Galaxie bylo pro své matematické dovednosti pozváno do pozemského programu hvězdné brány, aby se účastnili expedice na nedávno objevenou devítimístnou adresu vedoucí neznámo kam.

Po průchodu branou a uklidnění nastalého chaosu expedičníci zjistili, že se dostali na tisíce let starou polorozpadlou antickou loď Destiny, která se nachází na opačném konci známého vesmíru, a tudíž se domů jen tak nepodívají, protože nemají energii na cestu zpět. A aby toho nebylo málo, později je několik členů posádky zabito příchozí aktivací brány, ze které vylezou jejich starší exepláře, které tvrdí, že asi za týden bude Destiny pohlcena černou dírou. Podařilo se jim z této šlamastyky nějak vyváznout se zdravou kůží?

Nepodařilo, s výjimkou oněch cestovatelů v čase, kteří na poslední chvíli vzali zbylé vrakotoplány, zbaběle odletěli na blízkou planetu a nechali zbytek posádky napospas slapovým jevům.

Stránka o akci

Hříběcí - Horní Cerekev - podzimní soustředění 2015

V roce 281 po Aegonově příchodu byl svolán sirem Walterem Whentem do Harrenova veliký rytířský turnaj, jehož se zúčastnila veškerá honorace Západozemí. Události ale nabraly nečekaný spád, když vítěz turnaje princ Rhaegar Targaryen jmenoval královnou lásky a krásy Lyannu Starkovou místo své ženy Ellie. Následně Lyanna s Rhaegarem zmizeli neznámo kam a to vyprovokovalo jejího snoubence Roberta Baratheona k tomu, aby povstal proti královské rodině. Během následujících měsíců až let se formovala různá spojenectví, pakty se uzavíraly a rozpadaly a podoba království se měnila, až se nakonec všechny spory urovnaly a rody Baratheonů, Arrynů a Targaryenů uzavřely spojenectví, ve kterém porazili greyjoysko-tyrellskou koalici. Mír v království byl obnoven pod vládou prince Rhaegara poté, co jeho otec zemřel a Rhaegar i Robert zjistili, že je Lyanna pěkná fúrie a ve skutečnosti o ni ani jeden nestojí.

Stránka o akci

Zelená Lhota - jarní soustředění 2015

Legenda soustředění probíhala na motivy filmové trilogie Matrix

Účastníci byli vytrhnuti ze všedníh dnů jejich „reality“ jen aby poznali, že vše co viděli, slyšeli; všechno co kdy chutnali a čeho se kdy dotýkali, byla lež. Ocitli se ve skutečném světě – zdevastovaném válkou a řízenou stroji a programy.

Dozvěděli se, že lidstvo jak jej znali, žijí v simulaci s názvem matrix a slouží pouze jako zdroj energie pro stroje, které jsou ve válce se svobodným lidstvem od nepaměti. A aby toho nebylo dost – oni mají být budoucností lidské rasy ‼

Hned po odpojení byli účastníci nahnání do sprch – z hygienických důvodů. Poté byli spřátelený programem seznámeni s tím co je a co bude.

Stránka o akci

Soustředění ŠVS Obůrka - Blansko - podzimní soustředění 2014

Ony se neztratily jenom čtyři čepice - tři vlněné pletené a jedna plátěná se štítkem, ale dokonce i třídní kniha? Tak to jsme s tím rozhodně museli něco udělat! Hledali jsme třídní knihu tak aktivně jako v dřívější době hledal hrob českého génia Járy da Cimrmana. Prohledali jsme jak severní, tak jižní pól a spoustu dalších míst. Kdyby nás proti trudomyslnosti neobrňovaly Cimrmanovy objevy a hry, tak bychom dozajista zemřeli. Nicméně - už by ses mohl přiznat, že máš tu třídní knihu u sebe! Nevymlouvej se!

Stránka o akci

Soustředění Sklené u Fryšavy - jarní soustředění 2014

Vesmírná expedice k Proximě Centauri neskončila úplně šťastně. V průběhu stáze došlo k havárii a tak se musela loď vrátit. Účastníkům se v průběhu té doby zdálo, že se dostali do roku 2184, kde na ně čekal Velký bratr.

Stránka o akci

Jitřenka, Ludvíkov - podzimní soustředění 2013

Heřmanice v Podještědí - jarní soustředění 2013

Na zámku hraběte Telekeho se sjíždějí operní pěvci, které stihla strašná tragédie, zemřela jim snoubenka. Všem naráz. A ještě do toho ztratili hlas. Podaří se jim jej nalézt? Co snoubenka, nežije náhodou unesena? Na ozdravném pobytu v karpatské vesnici Vyšné Vlkodlaky se začínají dít divné věci.

Stránka o akci

Dlouhé Rzy - podzimní soustředění 2012

Čtyři hlavní mafiánské rodiny nejprve spolu vycházely v rámci velice křehké rovnováhy. Rovnováhu mezi Muschetti, Lavattore, Dottore a Perrugini však narušil výbuch kasina. Posléze nastal tvrdší boj mezi klany než kdy dříve.

Stránka o akci

Josefov (v Adamově u Brna) - jarní soustředění 2012

Asterix a Obelix by se divili. Pravé Olympijské hry, kterých se zúčastnili Egypťané, Římané a Galové, posloužily jako mírové řešení pro srovnání sil jednotlivých skupin.

Stránka o akci

Zelená Lhota (Nýrsko) - podzimní soustředění 2011

V neprobádaných končinách Tichého oceánu byli objeveni mloci, dávno považovaní za vymřelé. Jejich zručnost a inteligence padla do oka panu Bondymu a jeho společnosti. Netrvalo dlouho a každý člověk těžil z mločí otrocké práce. Ti si to ale nenechali líbit a vzali situaci do svých rukou.

Stránka o akci

Domašov nad Bystřicí - jarní soustředění 2011

Po 6. epizodě Star Wars v alternativní historii se objevuje temná postava Darth Jabuba, která přebírá moc v obnovené republice a snaží se znovunastolit hrůzovládu impéria. Naštěstí duch mistra Yody vede mladé Jedie ve výcviku, kteří se stávají novými nadějemi pro mír v galaxii.

Stránka o akci

Ostravice - podzimní soustředění 2010

Spojit východní a západní břeh amerického kontinentu bylo úkolem emigrantů z Evropy, kteří si ve Spojených státech chtěli vydělat na nový život.

Stránka o akci

Uhelná Příbram - jarní soustředění 2010

Pro účast na kryogenickém pokusu bylo vybráno 21 nejlepších světových fyziků. Byli úspěšně zmrazeni a po týdnu probuzeni. Nikdo jim ale nechtěl věřit, že se probudili až v roce 2084 do bezútěšné doby, kdy byl celý svět pod velkobratrským dohledem čtyř mocností a museli se vrátit zpět časem, aby zabránili Fykosii získat moc.

Více fotek najdete zde (archiv zip fotek od Janap) a tady (Robinova fotogalerie).

Stránka o akci

Nesměř - podzimní soustředění 2009

Švagrov - jarní soustředění 2009

„To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající,“ řekl Praotec Čech své družině na Řípu. První Slované na našem území byli námětem pro legendu jarního soustředění ve Švagrově.

Stránka o akci

Dolní Dvůr - podzimní soustředění 2008

Kdo včas překazí nepřátelské válečné plány? Pouze hrdinná skupinka výsadkářů hluboko za nepřátelskými liniemi!

Stránka o akci

Záseka - jarní soustředění 2008

Největší projekt v dějinách lidstva se chýlí ke konci. Do hlubokého vesmíru byla vypuštěna generační loď, jejímž cílem je kolonizace nedávno objevené planety. Těsně před přistáním se ale něco pokazilo, výprava ztroskotala a astronauti musí společnost vybudovat bez moderních technologií. Podaří se jim to?

Stránka o akci

Chrastice - podzimní soustředění 2007

Budišov u Třebíče - jarní soustředění 2007

Představte si, že přistanete na opuštěném ostrově. Zprvu nikde ani noha, ale v noci ostrov ožívá. Dožijete se vůbec rána? A co potom?

Stránka o akci

Škrdlovice - podzimní soustředění 2006

… a odvážně se pouštět tam, kam se dosud nikdo nevydal. Do neznámých končin hlubokého vesmíru překazit plány zlého Q se pustili účastníci podzimního soustředění 2006.

Stránka o akci

Dobrá Voda - jarní soustředění 2006

Jablonec nad Jizerou - podzimní soustředění 2005

Klikaté uličky ve Stínadlech opět ožívají a hemží se žlutými špendlíky. Už jen dny zbývají do volby Velkého Vonta. A do toho všeho se objevil ježek v kleci. Hoši z Rychlých šípů dnes nebudou na večeři doma…

Stránka o akci

Rapotín - jarní soustředění 2005

Španělsko volá o pomoc! Zuří občanská válka a fašisté vypalují celé vesnice. Přidejte se k mezinárodním brigádám a pomozte tuto krásnou zemi osvobodit!

Stránka o akci

Horní Bradlo - podzimní soustředění 2004

Nad středověkou Evropou se vznáší temná hrozba. Pekelné mocnosti se připravují na ovládnutí světa. Podaří se mnichům a novicům z horského kláštera zažehnat toto nebezpečí?

Přečtěte si zápisky novice Aleše zpod Dolu

Stránka o akci

Bartošovice - jarní soustředění 2004

Sloup v Čechách - podzimní soustředění 2003

Celý svět upírá oči k Athénám, dějišti letošních olympijských her. Zúčastněte se i vy tradičních i neobvyklých disciplín na FYKOSích jarních olympijských hrách.

Stránka o akci

Stebno - jarní soustředění 2003

Horní Bradlo - podzimní soustředění 2002

Jalovec - jarní soustředění 2002

Chrastice - podzimní soustředění 2001

Chlumětín - jarní soustředění 2001

Janov - podzimní soustředění 2000

Valdek - jarní soustředění 2000

Nové Hutě - podzimní soustředění 1999

Lhota u Olešnice - jarní soustředění 1999

Lomy U Kunžaku - podzimní soustředění 1998

Samopše - jarní soustředění 1998

Stříbrná - podzimní soustředění 1997

Ouč - jarní soustředění 1997

Dolní Morava - podzimní soustředění 1996

Radějov - jarní soustředění 1996

Prachatice - podzimní soustředění 1995

Příchovice - jarní soustředění 1995

chata Olšanka - podzimní soustředění 1994

Poddubí u Ondřejova - jarní soustředění 1994

Předboř - podzimní soustředění 1993

Český Šumburk (Josefův Důl) - podzimní soustředění 1992

Hrádek nad Nisou - jarní soustředění 1992

Zlatá Olešnice - podzimní soustředění 1992

Hrádek nad Nisou - jarní soustředění 1991

Hrádek nad Nisou - podzimní soustředění 1990

Černovice - jarní soustředění 1990

Hrádek nad Nisou - podzimní soustředění 1989

Seč - podzimní soustředění 1988

Historicky první soustředení FYKOSu

Stránka o akci

Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací

Pořadatelé a partneři

Pořadatel

Pořadatel MSMT_logotyp_text_cz

Generální partner

Hlavní partner

Partner

Mediální partner


Created with <love/> by ©FYKOS – webmaster@fykos.cz